«ازدواج» در قانون حمایت از خانواده

[ad_1]

بر اساس قانون حمایت از خانواده مصوب 1371، ثبت نکاح دائم، فسخ و فسخ نکاح، طلاق، فرآیند طلاق و فسخ نکاح یا طلاق الزامی است.

به گزارش ایسنا، ازدواج یک اصطلاح قانونی برای ازدواج است که در جامعه و جامعه ایرانی به آن ازدواج می گویند. ازدواج قراردادی است که به موجب آن زن و مرد شروع به زندگی مشترک می کنند که برای هر یک از آنها علاوه بر حقوق عاطفی و اخلاقی، حقوق قانونی زیادی برای تعهد و امنیت بیشتر وجود دارد.حقوق فردی در ازدواج. مسائل حقوقی ازدواج بسیار مهم است و بر اساس آن بنیان خانواده ایجاد می شود.

مطابق با قانون ایمنی خانواده دریافتی 92 که به موضوعات و دعاوی از قبیل تعهد و هزینه های ناشی از اخلال، ازدواج دائم، رضایت موقت و رضایت زناشویی، شرایط ضمن عقد، ازدواج مجدد، جهیزیه، جهیزیه، مهریه و اجرت المثل نکاح، تمکین و عدم تمکین می پردازد. طلاق، طلاق، طلاق و فسخ نکاح، فسخ و فسخ فرزند، نگهداری و ملاقات فرزند، خانواده، رشد، فسخ و عزل، مراقبت اجباری، نگهداری، امور سرپرست و قیم اموال زندانیان. و مراقبت در امور شخصی نفقه اقارب، امور مربوط به مفقودالاثر، نگهداری از یتیمان، اهدای جنین، تقسیم مساوی و غیره در صلاحیت شورای خانواده است.

در فصل سوم ماده 20 قانون حمایت از خانواده، ثبت نکاح دائم، انحلال و فسخ نکاح، طلاق، فرآیند طلاق و انحلال نکاح یا طلاق ذکر شده است.

همچنین بر اساس ماده ۲۱ قانون فوق، نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران به منظور تحکیم و تحکیم پیوندهای خانوادگی، از ازدواج دائم که زمینه ساز تشکیل خانواده است، حمایت می کند.

ذکر این نکته ضروری است که ازدواج اسلامی دائمی و موقت است و پس از آن ایران و کشورهای اسلامی قرار دارند.

ازدواج موقت نیز تابع قوانین و مقررات حقوق عمومی است و ثبت آن در موارد زیر الزامی است:

1- حاملگی زنانه

2- توافق طرفین

3- شرط در زمان عقد

تبصره ـ ثبت دادرسی طبق این ماده و بند (20) قانون ثبت ازدواج یا طلاق از نظر ضوابطی که طی سال به تصویب رئیس دادگاه می‌رسد بنا به پیشنهاد وزیر کشور. عدالت (1) قانون اصلاح قانون ازدواج مصوب 29/2/1316 لازم الاجراست.

در ماده 22 قانون فوق آمده است: در صورتی که مهریه در زمان عقد به 110 سکه تمام سال یا معادل آن برسد، وصول آن مشمول مقررات ماده (2) قانون اجرایی مجازات های مالی است. اگر مهریه بیش از این مقدار باشد، اگر پول زیاد باشد، برائت تنها برائت زوجین تنها راه پرداخت است. همچنان باید قوانین قرائت جهیزیه را به صورت روزانه رعایت کنید.

بر اساس ماده 23 قانون ایمنی خانواده مصوب 1371، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ اجرای قانون، نسبت به بیماری‌های پیش از ازدواج و بیماری‌های عفونی و خطرناک واکسینه شوند. این قانون.” تصمیم گیری و انتشار نتیجه ازدواج قبل از ثبت ازدواج، گواهی صادره از پزشکان و موسسات مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر عدم مصرف دارو و عدم ابتلا به بیماری های موضوع «این ماده یا» درخواست و تشکیل واکسیناسیون پارتی علیه بیماری های مذکور.»

تبصره: در صورتي كه گواهي صادره حاكي از وجود بردگي يا بيماري باشد، در صورت اطلاع طرفين، ثبت ازدواج نامحدود است. در مورد بیماری های عفونی و خطرناک که اسامی آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناسایی و منتشر شده است، مراکز مراقبتی تعیین شده به تیم ها اعلام می شود. در مواردی که بیماری برای زوجین خطرناک باشد، با تصمیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آسیب رساندن به جنین، مراقبت و مراقبت باید شامل پیشگیری از بارداری باشد.

ماده 645 قانون مجازات اسلامی می گوید: «برای حفظ خانواده، ثبت نکاح دائم، طلاق و نفقه لازم الاجراست و اگر مردی به عقد دایم درآید، طلاق و تقاضای نفقه می کند. بدون ثبت قانونی به حبس محکوم می شوید.» او به یک سال محکوم خواهد شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.