اصغر عسگری خانقاه درگذشت – ایسنا

[ad_1]

اصغر عسگری خانقاه زمین شناس بامداد امروز 15 فروردین 1401 پس از مدت ها بیماری در سن 84 سالگی درگذشت.

بر اساس گزارش ها ايسناعسگری سردبیر سابق روزنامه «علوم اجتماعی» و استاد بازنشسته گروه مردم شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بود. من دانشجوی دانشگاه سوربن، یکی از بنیانگذاران زیست انسان شناسی در ایران هستم.

اصغر عسگری خانقاه در سال 1317 خلخال متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در روستای انزلی در دبستان سعدی، دو سال اول دبیرستان داریوش لنگرود و سالهای بعد را در دبیرستان شاهپور رشت به پایان رساند. پس از پایان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان و پس از پایان تحصیلات پارازینولوژی و مالاریا در دانشکده بهداشت دانشگاه تهران به عنوان آزمایشگاه میکروسکوپی در وزارت بهداشت رشت، هشتپر، لاهیجان، رودسر، رامسر و چالوس مشغول به کار شد. او در بلژیک داروسازی خوانده و در ایران به عنوان نماینده شرکت های دارویی بزرگی مانند Ron Polling (Space) و Sandoz مشغول به کار بوده است.

عسگری همزمان با فعالیت در حوزه بهداشت و درمان، در رشته روزنامه نگاری و روزنامه نگاری تحصیل کرد و در سال 1350 از گروه علوم ارتباطات عمومی فارغ التحصیل شد و دوره دو ساله مدیریت دولتی و برنامه ریزی را در مرکز مطالعات و تحقیقات اجتماعی به پایان رساند. ، دانشگاه تهران. عسگری در سال 1352 به فرانسه سفر کرد و دکترای زیست شناسی را از دانشگاه سوربن پاریس گرفت.

این متخصص علوم انسانی در حین تحصیل در اداره فرهنگ (وزارت فرهنگ و هنر) شروع به کار کرد. پس از بازگشت به ایران و از سال 1358 در گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران به تدریس و تحقیق پرداخت. عسگری خانقاه در این سال ها در مقطع کارشناسی، انسان شناسی زیست شناسی، تاریخ نظریه های مردم شناسی، زیست شناسی عمومی، بوم شناسی انسانی و قوم نگاری تدریس می کرد و در مقطع کارشناسی به تدریس پژوهش، تحلیل و زیست شناسی می پرداخت. وی به عنوان محقق علوم انسانی و پژوهشگر علوم اجتماعی، تاریخچه این علم را در ایران نیز پیگیری کرد.

به همین منظور در همایش فرهنگ و محیط زیست که در 5 خرداد 1387 در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، از این استاد مردم شناسی به پاس یک عمر تلاش علمی تجلیل شد. عسگری خانقاه در این سال ها علاوه بر تدریس، به پژوهشی ریشه ای نیز پرداخت و برخی از مهم ترین پژوهش های خود را در مجله «نامه علوم اجتماعی» منتشر کرد. وی از سال 1995 سردبیر این مجله بوده و مقالاتی چون «فرهنگ مردم‌شناسی مهاجران آفریقایی و مشکلات سوء تغذیه»، «کمک احمد در ایجاد پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی گروه‌های ایرانی»، «ریشه‌های تاریخ و فرهنگ و سنت های اجتماعی مسلمانان آفریقایی.” .. » روی آن چاپ شده است. از دیگر آثار او تألیف آثار متعددی در زمینه علوم انسانی و تاریخ است که از آن جمله می توان به «زبان در گذر زبان شناسی و مردم شناسی»، «ریشه های تاریخی و سنت های فرهنگی و اجتماعی مسلمانان آفریقا»، «انسان شناسی» خطوط پوست اشاره کرد. در شهروندی ایرانی “، چهارشنبه در شهر جوپشت “، بوم شناسی ایرانی “، مردم شناسی و فرهنگ زیستگاه ” و ….

کتاب های «ایرانیان ترکمن»، «پژوهشی در مردم شناسی و جمعیت شناسی»، «انسان شناسی عمومی»، «شرق شناسی (شرق آفریده غرب)»، «فرهنگ مردم شناسی (فرانسوی، انگلیسی، فارسی)» و «مردم شناسی قاسم آباد گیلان» یک کتاب است. استاد دانشگاه منتشر شده

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.