برداشت تخمینی 3500 تن گله محمدی خراسان رضوی

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از کاهش هشت درصدی سطح گله ممدی در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر 1560 هکتار از اراضی استان برای گله محمدی زیر کشت می رود، پیش بینی کرد امسال حدود 3 هزار و 500 تن گله محمدی کشت شود. .

یوسف گازران در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت برداشت گل محمدی در استان اظهار کرد: برداشت گل محمدی در استان به دلایلی از جمله تغییر اقلیم و گرم شدن هوا از 25 فروردین ماه آغاز شده و تا اوایل خرداد ادامه دارد. این گیاه در مناطق گرمسیری به طور متوسط ​​20 روز و در مناطق سردسیر 35 روز گل می دهد.

وی همچنین گفت: حدود 60 درصد از گله های ممدی برداشت شده در استان برای چیدن گل رز استفاده می شود.

کارشناس گیاه شناسی انجمن جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص کاهش سطح گل محمدی در استان گفت: با توجه به پایین بودن قیمت گل محمدی در سال های اخیر، کشاورزان استان آبیاری و آبیاری نکردند. به محصولات آنها آسیب برساند. هرچند پیش از این هر سال به طور متوسط ​​400 هکتار افزایش زیر کشت این گیاه در استان داشتیم.

گازران گفت: فرصت بهره برداری از محصول در کارخانه های استانی در سال های گذشته بسیار محدود بود. صادرات آن نیز به دلیل شیوع بیماری قلبی و سکته غیرممکن بود. در نتیجه محصولات در دست کشاورزان ماند و آنها مجبور شدند سطح زیر کشت خود را کاهش دهند.

برداشت تخمینی 3500 تن گله محمدی خراسان رضوی

وی در خصوص قیمت این محصول در سال جاری گفت: قیمت گل جدید این محصول در سال جاری با افزایش چشمگیر نسبت به هر کیلوگرم 8000 کیلوگرم در سال گذشته به 40 تا 50 هزار گوجه رسیده است. بنابراین با توجه به قیمت مناسب این محصول، سطح زیر کشت آن نیز در سال جاری افزایش می یابد.

اشتغال موقت بیش از 400 هزار نفر در زمان برداشت گله محمدی.

گیاه شناس مسئول سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص وضعیت فعالیت این محصول در استان گفت: کاشت هر هکتار گل محمدی کار کمتری را در پی دارد محدودیت 1.5 نفر در طول سال. به این ترتیب در سال جاری به ازای هر 1560 هکتار باغداری محمدیان حدود 2500 نفر اشتغال منظم پیدا می کنند. همچنین برای برداشت این محصول در استان ظرف 25 روز پس از برداشت حدود 400 هزار نفر اشتغال موقت پیدا می کنند.

گازران گفت: شهرستان تایباد با 272.5 هکتار کشت گل محمدی در سال جاری بیشترین سطح زیرکشت را در استان دارد. پس از آن روستاهای مشهد و زاوه به ترتیب با کشت 195 و 140 هکتار در رتبه های زیر قرار دارند. همچنین حدود 100 هکتار از اراضی منطقه طرقبه و شاندیز زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است.

وی در خصوص مزایای کاشت گل محمدی تاکید کرد: آشنایی با کشاورزان در پرورش گل محمدی، امکان کاشت در زمین های کوچک و روستایی، تقاضای کم آب، امکان کاشت دیم در ارتفاعات، کار شایسته، دسترسی به گیاه و صرفه اقتصادی این شامل مزایای کاشت گل محمدی است.

متخصص طب گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از دیگر مصارف این گیاه علاوه بر آبیاری و خشک کردن بیان کرد: گل محمدی را می توان به عنوان مکمل داروی گیاهی، تولید ادکلن، شوینده های بهداشتی و چای و غذا استفاده کرد.

گازران خاطرنشان کرد: همچنین تبدیل اسانس محمدی به دلیل سهولت در حمل و نقل و کاهش هزینه حمل فواید زیادی دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.