تامین امنیت غذایی از طریق فرآیند توسعه اسلامی – ایرانی

[ad_1]

مدیریت پایدار زمین موضوعی مغفول مانده است که می تواند بسیاری از معضلات اجتماعی و زیست محیطی را حل یا کاهش دهد و بدون آن حل کامل این معضلات امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، منوچهر گرجی، عضو پژوهشگاه آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و استاد دانشگاه تهران می‌نویسد:

نمونه ای از پیشرفت اسلامی- ایرانی در گام های خود به موضوع آمایش سرزمین و امنیت غذایی در جامعه می پردازد.

تدبیر – «بهبود بهره وری آب و انرژی، حفظ هوای تازه، حفاظت و استفاده پایدار از محیط زیست و منابع حیاتی مانند زمین، آب، جنگل ها، مراتع و تنوع زیستی و ارائه خدمات اساسی، اقتصادی و رفاهی اجتماعی منطبق با محیط زیست و محیط زیست. صلاحیت های زیست محیطی احترام به حقوق و «رفتار زیست محیطی بر اساس آموزه های اسلامی».

تدبیر – «تامین امنیت و ایمنی غذایی با تاکید بر تولید داخلی، ترویج تغذیه مناسب و قانونی، جلوگیری از تولید و صادرات بدون مجوز بهداشتی و ایمنی زیستی، تغییر فرآیند تولید و توزیع و استفاده از محصولات غذایی و کشاورزی و دام و دام. آبزیان. محصولات، “” سیستم های مدیریت لازم را ایجاد کنید.”

اجرای هر یک از این اقدامات می تواند در آینده کشور بسیار موثر باشد. مدیریت پایدار زمین موضوعی مغفول مانده است که می تواند بسیاری از مشکلات اجتماعی و زیست محیطی را حل یا کاهش دهد. و حتی در این صورت نیز امکان حل کامل این مشکلات وجود نخواهد داشت. سایر خدمات و فعالیت های زمین به شرح زیر می باشد:

* تولید انواع محصولات، تامین امنیت غذایی در جامعه و تغذیه تمامی موجودات زنده

* انتقال مواد و مواد مغذی و اصلاح و نگهداری آنها برای استفاده گیاهی

* توزیع، کنترل جریان، تصفیه و ذخیره طبیعی آب و حفاظت کمی و کیفی آن

* جو را تغییر دهید و جو زمین را متعادل کنید

* حمایت و حفاظت از تنوع زیستی

* حفظ و نگهداری از دانه های با ارزش گیاهی و مواد ژنتیکی

* کاربردهای خانگی، شهری، صنعتی، دارویی، تولید انرژی و غیره.

پوسته زمین میلیون ها سال است که وجود داشته و منابع فراوانی برای تنوع زیستی، حیات گیاهی و جانوری فراهم کرده است. مناطق کشاورزی بسیار حاصلخیز حداقل 12000 سال است که غذا و سایر نیازهای انسان را تامین کرده است. سازمان خواربار و کشاورزی (FAO) زمین را مادر همه گیاهان در جهان اعلام کرده است.

این مادر مهربان و سخاوتمند با حمایت گیاهان و تغذیه مناسب آنها باعث رشد طبیعی گیاهان و تامین غذای همه موجودات زنده می شود.

یکی از مهمترین وظایف زمین، توزیع، کنترل جریان، بهداشت و حفظ آب طبیعی و حفاظت کمی و کیفی آن است.

بر اساس تحقیقات و مطالعات مدیریتی در جهان و ایران، مدیریت پایدار خاک‌های جنگلی، مراتع و مراتع، تولید زیست توده گیاهان را تا حد زیادی افزایش داده و تولید آب را بهبود می‌بخشد. حفظ و نگهداری مناسب منابع زمین پایدار می تواند با افزایش تقریباً 100 درصدی تولید محصولات کشاورزی به حل بحران آب کشور کمک کند و تولید آب در اراضی آبی و دیم را بهبود بخشد.

مدیریت پایدار خاک با افزایش تنوع زیستی، حفاظت از کربن، کاهش گازهای گلخانه ای و کنترل جو زمین، 7 مدیریت فرسایش خاک و هوا و کاهش آلودگی آب و گرد و غبار، پاکسازی زباله ها و تبدیل سموم و ارائه روانشناسی و زیبایی شناسی. نیاز مردم به شادابی ناشی از شکل گیری گیاهان و ایجاد رنگ ها و رایحه های متنوع و مناظر بدیع و دیدنی، یکی از ارکان کلیدی حفظ محیط زیست و بهبود شرایط زندگی انسان و همه موجودات زنده است.

برخی از راهکارهای مدیریت پایدار زمین و ارتقای کیفیت و بهره‌وری منابع ملی به شرح زیر است:

* اجرای قوانین و مقررات حفاظت از اراضی و مقررات مربوط

* حفظ اراضی حاصلخیز و جلوگیری جدی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی

* جلوگیری از تخریب زمین و مدیریت پایدار زمین های کشاورزی، جنگل ها، مزارع، کارخانه ها و شهرها

* نقشه های زمین قابل مدیریت را بیاموزید، شناسایی و ویرایش کنید

اجرای برنامه برای بهبود حاصلخیزی و تعادل خاک

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.