“داستان های قلعه سرخ”؛ نمایش ایمان اسطوره ای

[ad_1]

ایسنا/ اصفهان نمایش «قصه های دژ سرخ» روایتی از ایمان کهن و شناخته شده در میان مردم بامیان افغانستان در تالار ماه حوزه هنری اجرا می شود.

مصطفی جعفری خوزانی کارگردان تئاتر در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه اولین پلان تولید این نمایش از فراخوان جشنواره ملی هنر برای مراسم اقتباس گرفته شده است، گفت: داستان عجیبی است اما به پیشنهاد من بازی را گرفته ایم. میدان به افغانستان به شهر سرخ بامیان که هنوز مردمش بر این باورند که یکی از مارهای ضحاک در قلعه زندگی می کند و زندگی می کند. فیلمنامه برای چند ماه مورد بررسی قرار گرفت و نمایشنامه در یک گردهمایی راهگشا رتبه دوم کشور را کسب کرد.

وی با بیان اینکه بارها با جوانان افغان به ویژه هزاره های اصفهان روابط طولانی مدت داشته است، ادامه می دهد: از نمایش استرالیا در سال 1993 تا نمایش خاک و خون در سال 1995 و نمایش های خیابانی و زمینی که با علما نوشته ام. هزاره به. افغانستان کار کرده ام، دوستان پیدا کرده ام و زندگی کرده ام. اتحاد فرهنگی ایران و افغانستان به ویژه اتحاد با مردم هزاره باعث خوشحالی من شد و برای آنها نیروی محرک بود.

جعفری خوزانی می گوید: هزاره ها همه زبان ها، همه ادیان و همه تاریخ ماست. به نوعی ما با مردم افغانستان همسایه نیستیم، تنها هستیم. اما متأسفانه مردم مظلوم هزاره در دهه های اخیر آسیب های زیادی دیده اند. نسل جدید آنها به سراسر جهان فرستاده شد و مهاجرت دسته جمعی و نسل کشی دهه های گذشته منجر به نابودی فرهنگ این ملت بزرگ شد.

پس به گفته جعفری، داستان های قلعه سرخ درام است، پر از غم، پر حرف و پر قصه. می گوید: این بار شهرزاد راوی زن هزاره و خلیفه بغداد تروریست تکفیری است. و من به ندرت رانندگی می کنم. کار من نوشتن است، اما به دلیل علاقه شدیدم به این موضوع و ساختار متن، راهنمای متنی گرفتم.

جعفری با اشاره به اینکه بازیگران این نمایش آمیخته ای از هنرمندان کهن و امروزی افغانستان و ایران هستند، گفت: تجربه تجربه بسیار کمک کننده ای برای ارتقای سطح بازی آنها بوده است. او خالق نمایش ایرانی است اما با کمک خوانندگان افغانستانی توانسته موسیقی نشکنی خلق کند.

شایان ذکر است، تئاتر «قصه های قلعه سرخ» از 10 تا 22 فروردین ساعت 8:45 در تالار ماه حوزه هنری اصفهان روی صحنه است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.