دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

[ad_1]

در روز هشتم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا در ماه رمضان مرا بیامرز که بر یتیم رحمت می‌کنم. «خدایا مرا روزه و روزه قرار بده، اطعام مخصوصاً برای مستمندان و مستمندان امری شگفت است».

به نام خدا

«خدایا یتیمان را رحمت کن، و طعام یتیمان، و نازل کننده سلام، و محبت بزرگان دراز و یا پناهگاه صالحان».

«خدایا مرا در این ماه رحمت یتیمان و طعام و درود و دوستی با کرامت عطا فرما تا تو را در پناه خواستگاران قرار دهم. »

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در تفسیر «اللهم حامی رحمت الیتیمان» می گوید: خدایا در ماه رمضان مرا به یتیمان رحم کن. اگر قلب ما پوسیده باشد با چه دارویی می توان آن را درمان کرد؟ برای این کار باید صبح ها قرآن بخوانی تا دلت روشن شود. همچنین هنگام طلوع فجر با عذرخواهی روح انسان را روشن می کند و از یتیمی دل می جوشد.

وی تاکید می کند: مرد ثروتمند تنها با دست زدن به یتیم دل نمی دهد و باید از نظر مالی به ایتام رسیدگی کند و مشکلات مالی آنها را حل کند. پس به یاد داشته باشید که رحمت به یتیم، شکستن دل است.

این اخلاق شناس معروف در وصف فراز «واتعام الطعام» می گوید: خدایا به من طعام و افطار بده. اطعام به ویژه برای فقرا و نیازمندان امری پسندیده است.

در ادامه وصف «وَفْشآءَ السَّلامِ» می فرماید: خدایا برترین درود را به من برسان. برخی خجالت می کشند ابتدا سلام کنند. اما دیگرانی هستند که با صدای بلند صحبت می کنند. ما نیز باید به سلام که به معنای «سلام بر شما» است پاسخ صحیح بدهیم و از بیان کلمات دیگری مانند «درود بر ما» خودداری کنیم. سلام و احوالپرسی هم مهم است.

آیت الله مجتهدی در تفسیر آیه «وَصُحْبَةَ الْکِرَمِ» می فرماید: خدایا در ماه رمضان به من توفیق همنشینی با مردم شریف و عالم و نیکوکار عطا فرما. خدایا کمکم کن تا دوست صالحان باشم. مطمئن شوید که دوستتان یک سطح از شما جلوتر است. یکی از رازهای موفقیت من در زندگی داشتن یک دوست خوب بود.

این عالم بزرگ اخلاق در پایان آخرین آیه دعای روز هشتم می گوید: «بتولیک» اشاره به این دارد که چگونه به ما امتیاز ثواب دادی. کسی که پناه می برد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.