فیلمساز برنده اسکار درگذشت – ایسنا

[ad_1]

جان زاریتسکی فیلمساز کانادایی برنده جایزه در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، جان زاریتسکی، فیلمبردار ۴۰ ساله سینما بر اثر سکته قلبی در بیمارستانی در ونکوور کانادا درگذشت.

زاریتسکی، متولد 13 ژوئن 1943 سنت. کاترین، انتاریو، کار خود را با مستند “آیا واقعا می خواهید بدانید؟” او شروع به ساخت اسنادی مانند «بگذارید بخندند» و «مردها گریه نمی کنند: داستان های سرطان پروستات» را آغاز کرد.

این فیلمساز در سال 1982 برای مستند «تنها یک فرزند گمشده» برنده جایزه اسکار بهترین مستند شد. این سند در مورد خانواده ای است که در تلاش برای یافتن دختر گمشده خود هستند که با بی علاقگی مقامات روبرو هستند و برای یافتن فرزند خود از معلمان خصوصی کمک می گیرند.

«زریستکی» چندین سال سه گانه ای درباره انگ داروی خطرناک «تالیدومید» ساخت و در کتاب «گردشگر خودکشی» با کمک دیگران به خودکشی رفت و در کتاب های «متجاوزان: آیا آنها برکنار شده اند، «رستگاری» «اسب وحشی» و «سقط ناگهانی» به موضوع جنایتکاران و نظام عدالت کیفری پرداختند.

او برنده بیش از 40 جایزه سینمایی از جمله هفت جایزه جمینی، یک جایزه ویژه هیئت داوران در جشنواره هات داکس، جایزه کیبل آس، جایزه یک عمر دستاورد ویسلر و چندین عنوان امی شده است. این سند در 35 کشور و در بیش از 40 جشنواره فیلم در سراسر جهان از جمله ساندنس، تورنتو، ونکوور، IDFA، هات داکس و جنوب غربی به نمایش درآمده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.