قیمت انواع مبدل حرارتی صفحه ای

قیمت انواع مبدل حرارتی صفحه ای
مبدل حرارتی صفحه ای پلیت , پلیت مبدل حرارتی صفحه ای, خرید مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی صفحه ایی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی, خرید مبدل صفحه ای, مبدل صفحه ای حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای گسکت دار, مبدل های حرارتی صفحه ای پره دار, مبدل های حرارتی صفحه ای

لبههای یک کانال در هر دو انتهای میدل به صورت کاملا آب بندی شده جوش داده میشود. این مبدل های حرارتی از لحاظ ساختمان به دو دسته مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس جوشی و مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس واشری دسته بندی می شوند.

به همین دلیل این سطوح را از جنس آلیاژهای فلزی می سازند و اکثراً در صنعت از این نوع مبدل حرارتی استفاده می کنند.

کاربرد اصلی مبدل های حرارتی صفحه ای برای انتقال گرما بین گاز، مایع یا جریان های دو فازی است. صفحه های سیال گرم و سرد به حالت یکی درمیان قرار گرفته تا تبادل حرارت بین دو سیال شکل گیرد.

در مبدل صفحه ای تبادل حرارت از طریق سطح صفحات انجام می شود و می توان برای بازرسی و پاکسازی به راحتی صفحات را از هم باز کرد.

جایگزینی و تمیزکردن صفحات یک کار ساده است، زیرا پشتهی صفحه را می توان به راحتی باز کرد. اما مشکل این کار این است که دیگر امکان باز کردن راحت به منظور نظافت و تعمیر وجود نخواهد داشت.

این نوع مبدل دارای تعداد زیادی لوله حاوی سیال است که بخش خارجی آن با سیال دیگر در تماس است و از این طریق عمل انتقال حرارت از سطح واسط بدنه یا جداره لوله انجام می شود.

روش کار مبدل حرارتی پوسته و لوله به این صورت است که وقتی سیال از میان پوسته عبور می کند در طی مسیر بیشترین تماس را با سطح خارجی لوله ها برقرار می کند، در نتیجه فرآیند انتقال حرارت به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

از این نوع مبدل حرارتی بیشتر برای گرمایش و سرمایش محسوس سیال های فرآیندهایی استفاده می شود که سطوح انتقال گرمای آن ها تا 50 متر مربع باشد.

از آنجا که سیال گرم خوردگی را افزایش می دهد، جریان آن در درون لوله باعث می شود فقط داخل لوله خورده شود و به پوسته لوله آسیبی وارد نشود.

صفحات به کار رفته در ساخت این نوع مبدل توسط واشرهای پلیمری از هم جدا شده اند و توسط پیچ و مهره در داخل یک قاب فولادی قرار گرفته اند.

سیال سرد و گرم در این نوع مبدل های حرارتی توسط یک سطح جامد ثابت از یکدیگر جدا می شوند و انتقال حرارت از طریق همین سطح انجام می شود.

این نوع مبدل که به آن سنجاق سری هم می گویند از دو لوله ی هم محور و U شکل ساخته شده است که یکی از سیال ها از درون لوله و سیال دیگر از مجاری بین دو لوله عبور می کند تا از این طریق تبادل حرارت بین دو سیال انجام شود.

صفحات سیال سرد و گرم جهت تبادل حرارت بین دو سیال به شکل یک در میان کنار هم قرار گرفته اند.

از مبدل حرارتی Shell and Tube به منظور تبخیر یک مایع یا کندانس کردن یک بخار و یا انتقال حرارت بین دو مایع استفاده می شود.

از این نوع مبدل به صورت چگالنده های هم مرکز و تبخیر کننده های هم مرکز در سیستم های تبرید استفاده می شود.

در این نوع مبدل سیال داخل لوله ها چون اجازه حرکت در راستای عرضی را نخواهد داشت، جریان غیرمخلوط نامیده می شود. ​This po st has been w ritt en ᠎by GSA C ontent G en er at​or DEMO.

تمیز کردن داخل لوله ها آسانتر از بیرون آن است. زمانی که از نسل جدید بودن یک محصول موتورخانهای صحبت میکنیم، بهطبع منظور افزایش راندمان حرارتی و کوچکترشدن ابعاد آن است.

9. مبدل حرارتی جوشی به دلیل لوله کشی کم، ابعاد کامپکت تر، حمل و نقل آسان، راندمان بالا و کاهش هزینه های اولیه بالاترین مزیت اقتصادی را دارا می باشد.

در این نوع مبدل حرارتی سیال سرد درون پوسته توسط سیال گرم تر، گرم می شود و می توان گفت تقریباً در هر مقطعی از مبدل اختلاف دمای دو سیال سرد و گرم به یک اندازه است، در نتیجه سرعت انتقال حرارت در همه نقاط مبدل تقریباً یکسان است.

این پوسته برای چگالندههای خلاء و فشارهای کم استفاده میشود. این انتخاب کم هزینه و دارای انبساط گرمایی محدود است که می تواند اندکی توسط فانوسی های انبساط ، افزایش یابد.

از چینش این صفحات مسطح و یا موجدار در کنار یکدیگر کانال های جریان تشکیل می شوند. مبدلهای صفحه ای جوشی از تعدادی صفحه از جنس استنلس استیل 316L يا 304 تشکیل شده که توسط مس یا نیکل به صورت یکپارچه در شرایط خلأ به همدیگر جوش شده اند.

تمامی مبدل های صفحه ای جوشی دانفوس پس از تولید در فشار 47 بار 700 psi تست می شوند. سه برند آلفالاول، دانفوس و کلویون از جمله تولید کنندگان مهم انواع مبدل های حرارتی صفحه ای در سطح جهان هستند. Th is  po​st w​as done wi​th t᠎he he lp of G SA Content Generator Dem​ov​er sion!

در صورت استفاده از مبدل حرارتی برای تولید آبگرم بهداشتی واحد های مسکونی به ازاء هر واحد معادل ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیتر بر ساعت ظرفیت مبدل حرارتی در نظر بگیرید.

حداکثر فشار کار مبدل های حرارتی صفحه ای هپاکو معادل 15bar است از استفاده در فشارهای کاری بیشتر پرهیز شود.

آرایش لوله ها در مبدل حرارتی دو لوله ای می توان به دو صورت سری و موازی باشد تا افت فشار و متوسط اختلاف دمای مورد نظر تامین شود.

هر یک از این صفحات یک واشر نیز دارد که وظیفه آن آب بندی صفحه و تامین شبکه انتقال سیال در مجموعه صفحات است.

یکی از ویژگی های مبدل های حرارتی لوله ای این است که می توان قطر، تعداد، طول، گام و آرایش لوله ها را تغییر داد، بنابراین انعطاف پذیری زیادی در زمان طراحی آن ها وجود دارد.

این کویل ها در داخل یک پوسته قرار گرفته اند. جریان قوی گردابی شکل داخل مبدل، ضریب انتقال گرما را زیاد می کند.

6. جریان گردابی قوی و مستمر، موجب کاهش عدد رینولدز می گردد. فریم یا قاب که صفحاتی فولادی هستند و وظیفه آنها نگه داشتن صفحات می باشد.

سادگی بازرسی در مبدل حرارتی صفحه ای: با دقت به نحوه طراحی مبدل حرارتی صفحه ای، جدا کردن قطعات آن برای تمیز کردن یا بازبینی آنها به آسانی صورت می گیرد.

فاصله دو بافل متوالی می باشد که معمولاً بین 20% تا 100% قطر پوسته انتخاب می شود و مقدار بهینه آن بین 30% تا 50% قطر پوسته می باشد.

مزیت جوش دادن دو صفحه این است که لزوم استفاده از مواد دیگر از بین رفته و خوردگی اندکی کاهش می یابد.

مشخصه بارز مبدل های حرارتی با جریان غیر همسو در این است که امکان بیشتر بودن دمای سیال سرد خروجی نسبت به سیال گرم خروجی وجود دارد.

در مبدل های حرارتی پوسته و لوله دارای بافل (صفحات هدایت کننده جریان)، جریان سیال سمت پوسته به صورت متقاطع با لوله ها در بین دو بافل مجاور جهت داده می شود.

البته این نوع مبدل مانند همه تجهیزات صنعتی دارای محدودیت هایی هستند. برای اینکه راندمان حرارتی مبدل بالا برود، لازم است تا سطوح جامد دارای ضریب انتقال حرارت بالایی باشند.

مبدل حرارتی در زمینه های گوناگونی از جمله پالایشگاه ها ، صنایع دارو و غذا ، ذوب فلز ، تهویه مطبوع ، سیستم تبرید ، کاربرد فضایی و نیروگاه ها و …

آخرین مدل از مبدل های حرارتی بر اساس آرایش جریان مدلی است که در آن جریان های سرد و گرم به صورت عمود بر هم حرکت می کنند.

جنس لوله های به کار رفته در ساخت مبدل حرارتی حلزونی اغلب از فولاد کربن دار و یا مس و آلیاژهای آن و یا فولاد زنگ نزن و آلیاژهای نیکل است.

مبدل حرارتی دو لوله ای یا Double Pipe Heat Exchangers ساده ترین نوع مبدلی است که در صنعت ساخته می شود.

این مبدلها رایج ترین نوع مبدلهای حرارتی هستند و بطور وسیعی در فرآیندهای انتقال حرارت برای کاربردهای مایع / مایع، و یا به عنوان خنک کننده روغن، چگالنده و پیش گرم کننده در نیروگاهها، مبدلهای بخار در نیروگاههای هسته ای، در کندانسورها و مولدهای بخار، در کاربردهای صنایع فرآیندی و شیمیایی و …

با کمک این شیوه از آرایش دو ماده ای که قرار است گرما بین آن ها مبدله شود در فضای بین صفحات جریان پیدا می کنند.

ولی سیال بیرونی برای لوله های بی پره مخلوط محسوب می شود، چون امکان جریان عرضی سیال و یا مخلوط شدن آن وجود دارد.

می باشد. لوله ها ممکن است به صورت مربعی 90 درجه (شکل 12 ) یا در وضعیت چرخانده کنار هم قرار گیرند .

آخرین مدل از مبدل­های لوله ای مبدل حرارتی حلزونی یا Spiral tube است که شامل کویل هایی به شکل حلزونی به هم پیچانده شده است.

واشرها از نشتی سیال به بیرون مبدل جلوگیری می کنند و سیال ها را در صفحات به شکل مورد نظر هدایت می نمایند.مبدلهای حرارتی صفحه ای جوشی، آخرین تکنولوژی ساخت مبدلها در دنیا با کامپکت ترین شکل ممکن می باشند که جای هیچگونه رقابتی به انواع دیگر در بازارهای جهانی نمی دهند.

یکی از متداول ترین و پرکاربردترین مبدل های حرارتی نوع پوسته و لوله است که بیشتر در صنعت و برای کاربردهای مختلف در اندازه های متنوع طراحی و ساخته می شود.

یکی از رایج ترین مبدل های حرارتی با جریان عمود بر هم رادیاتورهای خودروها هستند. این نوع از مبدل های صفحه ای ، شامل صفحات فلزی با کانال های موج دار می باشند.

حجم کم اشغال شده توسط مبدلها این امکان را فراهم می کند تا آنها را در طبقات مختلف ساختمانهای بلند به کار گرفت و از ایجاد فشار زیاد در طبقات پایین اجتناب نمود.

مبدلهای لولهای پرهدار، متشکلاند از لولههایی که در قسمت بیرونی آنها پرههایی نصب شده است. سطح جداکننده سیال سرد و گرم در مبدل های حرارتی احیا کننده ثابت نیست و به طور متناوب قسمت هایی از سطح در معرض حرکت سیال سرد و گرم قرار می گیرند.

برای نزدیک نمودن مقدار عددی دماهای هر دو سیال به یکدیگر، بایستی از سطح انتقال حرارت بسیار وسیعی استفاده شود.

رادمرد، ح.، شریفی، ع.، سالاری، م.، 1396. شبیه سازی عددی و تحلیل مبدل های حرارتی صفحه ای شیاردار جهت استتار حرارتی سازه های مدفون.

چنانچه جریان سیال سرد و گرم به صورت موازی اما در خلاف جهت یکدیگر باشد، مبدل حرارتی از نوع جریان غیر همسو است.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.