قیمت اوپراتور پلیت چیلر

چیلر :: چیلر
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

اگر بخواهیم سیستم خوب و کارا داشته باشیم بایستی به نکته کلیدی ذیل بعد از تنظیمات اکسپنشن ـ تمیزی فیلتر ـ انتخاب درست ظرفیت سیستم تبرید با توجه به نیازباربرودتی ـ پر بودن سیستم از گاز مبرد بحث مهم تمیزی کندانسور آبی چیلر یا کندانسور هوایی درست بودن جهت فن ها ـ محل درست نصب کندانسور هوایی و سیر کوله صحیح هوای اطراف کندانسور هوایی را لحاظ نموده و دائم کنترل نمائیم.

یکی از مزایای این اواپراتور راندمان انتقال حرارت بسیار بالا و قیمت مناسب آن ها نسبت به دیگر اواپراتور ها است.

شما خریدار گرامی می توانید جهت اطلاع از قیمت اواپراتور مورد نیاز خود ، با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و شرایط فنی و مالی دستگاه مورد نظر دریافت نمایید.

کاربرد هر کدام از آن ها از روی اسمشان معلوم است و برای نگهداری مواد منجمد و یا غیر منجمد و منجمد کردن مواد تازه و نگهداری آن ها در شرایط انجماد تعریف شده متناسب با جنس محصول (تونل انجماد) استفاده می شود.

این دستگاه را می توان مجهز به سختی گیر نیز نمود، در این شرایط (با وجود سختی گیر) آبگرم مورد نیاز (در ورودی مسیر آب سرد) به ذخیره سازی نیاز نخواهد شد و به صورت لحظه ای تامین می گردد.

دستگاه اواپراتور (Evaporator) یا دستگاه تبخیر کننده، به عنوان مبدل حرارتی در صنایع غذایی، کارخانه های نوشابه سازی، تهویه مطبوع و سردخانه ها، وظیفه تبخیر مایعات را برعهده دارد.

اما در صنعت، پروسه تبخیر کاربردهای فراوان دارد. اما معمولا دما ورودی و خروجی آب در اواپراتور ۱۲ به ۷ درجه سلسیوس در نظر گرفته می شود.

اما بهطور کلی اواپراتور دستگاهی است که تعمیرات آن ساده بوده و پیچیدگی خاصی ندارد. عموما هر دستگاهی جهت بهره برداری بیشتر و عمر مفید و کمتر شدن هزینه جاری نیاز به سرویس نگهداری و تعمیر دارد. Artic le was cre​at ed with the help of G SA Conten t  Gene rator ​DEMO!

در کندانسورآبی چیلر به نسبت هزینه اعمال شده نگهداری بیشتر نسبت به کندانسور هوایی بایستی مبذول داشت با توجه به این که تنها کندانسور آبی چیلر کفایت سیستم را ندارد نیاز به برج خنک کن و خط انتقال آب گرم کندانسور آبی چیلر به برج خنک کن توسط پمپ مطرح می گردد از طرفی بعد از چند فصل کارکرد دستگاه چیلر بایستی بحث رسوب زدایی را نیز بایستی در نظر بگیریم و هزینه های رسوب زدایی در حالی که در چیلر های کندانسور هوایی هزینه نگهداری به مراتب ارزانتر از کندانسورهای آبی می باشد .

ظاهر اواپراتور سرد خانه زیر صفری و بالای صفری اختلافی وجود ندارد تنها اختلاف آن ها در فاصله بین فین های کویل اواپراتور است.مثال: فاصله بین فین های بالا صفری ۵/ سانتی متر و زیر صفری ۸/ است.

پس وارد شدن هوا به داخل فین کویل کندانسور چیلر هواخنک، دمای هوا بالا می رود با مقدار هوا دهی و طراحی این مقدار متفاوت می باشد.

پلیت کولر (مبدل حرارتی) عملکردی دوگانه دارد، یعنی به دو منظور خنک سازی و گرم سازی مایعات به مصرف می رسد، این دستگاه در صنایع لبنیات به منظور خنک سازی شیر به کار می رود و در صنایع شیمیایی از آن جهت گرم و یا سرد کردن نوشیدنی ها و سایر سیالات (روغن) استفاده می شود.

پلیت کولر 10 تن هیمورا بعنوان تجهیزی جهت تامین آبگرم مورد نیاز ساختمان، گرمایش مورد نیاز آب استخر و سیستم گرمایش از کف بهره گیری می شود، البته از آن جهت خنک سازی روغن نیز استفاده می شود، از دیگر استفاده های این پلیت کولر می توان به سرد کردن شیر در لبنیاتی ها و دامداری ها اشاره کرد، همچنین این دستگاه بعنوان اواپراتور کندانسور در چیلرها نیز به مصرف می رسد.

برای بدست آوردن سطح حرارتی اواپراتور نیاز به روابط پیچیده تری می باشد. انواع مبدل های حرارتی به گونه ای عمل می کنند که مابین دو سیال یا مایع تبادل حرارتی ایجاد می کند و بین آنها تماس جرمی ایجاد نمی گردد، در واقع سیال گرم تر به سیال سردتر کمک می کند تا حرارت بگیرد و دمایش افزایش یابد، بدین ترتیب سیال گرم تر حرارت خود را از دست می دهد و خنک می گردد.

بافل ها : بافل قطعه ایست که بهصورت عمود روی لوله ها نصب می شود و به آب حرکت سینوسی می دهد تا مسیر برای آن طولانی تر شود و انتقال حرارت بهتر انجام شود.

مینی چیلر ، چیلرهای کوچکی هسـتند که برای واحدهای مسکونی، تجاری و اداری کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.اساس کار شان مانند چیلرهاست که با خنک کردن آب در اواپراتور و ارسال آن برای فن کویل ها، سرمایش مورد نیاز ساختمان را فراهم می کند.در واقع نسبت به چیلر ابعاد کوچک تر و ظرفیت کمتری دارد و معمولا به صورت هوا خنک (کندانسور هوا خنک) ساخته می شود و نیازی به برج خنک کننده و متعلقات آن ندارد.دستگاه سرد کننده ای است که ابعاد آن بسیار جمع و جور (compact) بوده و به راحتی و بدون نیاز به موتورخانه در اماکن مختلف مسکونی ، اداری ، تجاری ، ورزشی ، صنعتی و …

3)نوع سیالات: تاثیر مستقیمی در میزان تبخیر سیال و انتخاب جنس کویل دارد. اواپراتورهای صفحه پلیتی جهت چیلرهای تراکمی از نوع بریزینگ می باشد و در ظرفیت های کمتر از ۸۰ تن تبرید مورد استفاده قرار می گیرد.

از لحاظ مدارها در چیلرهای تراکمی، مدار یک چیلر تراکمی آب خنک دارای سه مدار آبی می باشد. جالب است بدانید مینی چیلرهایی که از لوله های مسی فین دار ساخته می شوند بدون مصرف هیچگونه آبی فرایند خنک شدن را انجام می دهد.

به این صورت که مایع مبرد درون کویل اواپراتور در دمایی پایین تر از دمای محیط می جوشد و گرمای محیط اطراف اواپراتور را جذب می کند و هوای اطراف اواپراتور را خنک می کند، در واقع اواپراتور گرمای فین و لوله های مسی را به خودش می گیرد و این گرما باعث تبدیل مایع مبرد به گاز می شود و گاز مبرد را وارد کمپرسور می کند به این ترتیب سیکل تبرید تکمیل می شود.

اواپراتور کویلی پره دار یا فین دار از کویل های مسی تشکیل شده است که مبرد از روی پره های پر پیچ و خم عبور می کند و با گرفتن هوا از محیط دمای خود را از دست می دهد و به حالت گاز تغییر فاز می دهد که تبخیر شدن مایع باعث خنک شدن هوای محیط می شود.

به صورتیکه گاز مبرد با دو حالت فازی وارد کویل اواپراتور میگردد و گرما را از محیط پیرامون خود دریافت میکند و موجب خنکی میشود.

سیال مایع با گرفتن حرارت از سیال پیرامون لوله ها، کم کم از حالت مایع به حالت گازی تغییر فاز می دهد.

چیلر های تراکمی با دسته بندی کمپرسور : چیلر با کمپرسور پیستونی در این نوع معمولا با کمپرسور۴۰اسب در حالت تک و دو تایی و شش تایی طراحی شده است ولی با کمپرسور ۵۰اسب و ۶۰اسب تا ۱۲۰اسب پیستونی موجود است ولی استقبال نمی گردد.

در اواپراتور پوسته لوله دسته ای از لوله ها درون یک پوسته قرار گرفته اند که معمولا سیال مایع از داخل لوله ها عبور می کند و سیال دیگر از پیرامون لوله ها حرکت می کند و سیال مایع از سیال پیرامون حرارت را جذب می کند و از حالت مایع به حالت گاز تغییر فاز می دهد و دمای سیال اطراف آن کاهش پیدا می کند.

این کاهش دمای به وجود آمده به وسیله هوا یا آب از سیستم اواپراتور به بیرون انتقال پیدا می کند.

سیال مایع را از داخل لوله ای پر پیچ عبور می دهدو از اطراف لوله هوا به وسیه فن جریال پیدا می کند به همین دلیل به آن اواپراتور هوایی (فن دار یا خشک) می گویند.

چیلر با کمپرسور اسکرو در این نوع کمپرسورها با توجه به تنوع حجم دبی جابه جایی مبرد برای هر کمپرسور در صورت نیاز به چیلر با توان کیلو وات برودت زیاد از این نوع سیستم پیشنهاد می گردد لذا سقف کیلووات مشخص تعریف نمی گردد بیشترین کمپرسور اسکرو ساخت شرکت بیتزر با کیلو وات…

مکانیزم تراکم گاز مبرد در انواع کمپرسورها متفاوت است و هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. البته گاز باید در دما و فشاری وارد شود که بلافاصله با جذب گرمای آب ، به سرعت تبخیر شود.

چیلرهای آب-خنک معمولا برای نصب و کار در محیط داخلی در نظر گرفته شدهاند و توسط یک سیکل آب کندانسور (condenser) مجزا خنک میشوند و به برجهای خنککنی متصل هستند که حرارت را به اتمسفر میفرستند.

اواپراتور سردخانه معمولا در داخل محیط نصب می شود که جهت سرمایش سردخانه از آن استفاده می شود. آب ، داخل پوسته و لابلای تیوبها جریان می یابد و حرارت خود را به دیواره تیوبها می دهد.

امروزه شرکت صنعتی هیمورا پلیت کولر را با کیفیتی برتر طراحی و به بازار عرضه نموده است. با توجه به پیشرفت روز افزون صنایع در کشور، انواع دستگاه های صنعتی طراحی شده اند که نقش تاثیرگذاری در ارتقای صنعت دارند، مبدل حرارتی یا پلیت کولر شیر یک تجهیز صنعتی است که عملیات حرارت دهی را با سرعت عمل بالایی اجرا می کند.

اواپراتور سردخانه از نظر نوع انتقال حرارت به محیط در دو نوع جریان طبیعی و جریان اجباری است. مبرد و سیال در صفحه ها ، به صورت یکی در میان ، در جریان هستند.

انواع اواپراتور بر مبناهای مختلفی به دسته های گوناگون تقسیم بندی می شود که مهمترین آنها تقسیم بندی بر اساس ساختار و نیز هدف از کاربرد آن است.

مجموعه این تیوبها به دسته لوله نیز معروفند. این دسته از چیلر جهت تولید برودت و گرفتن گرمای ساختمان جهت پس دادن آن به هوای محیط بیرون می باشد.

بعنوان مثال برای گاز مبرد R22 فشار ورودی به مبدل حدود ۴ بار گیج تنظیم می شود. به این صورت انرژی نهان گاز بالا رفته و تبخیر در آن صورت می پذیرد و آب براحتی خنک می شود.

به دلیل وجود دمای پایین، این مایعات به سرعت یخ می زنند. که در محیط داخل سردخانه نصب می شود به این دلیل است که توسط مبرد، گرما را از محیط داخل گرفته است و به بیرون منتقل می کند تا دمای داخل سردخانه را در دمای مورد نظر ثابت نگه دارد.

لذا باعث سرمایش آب تا دمای دلخواه می شود. اگر تفاوت دمای آب بین ورودی و خروجی بالا باشد، باید از یک تانک آب بزرگ خارجی برای ذخیره آب سرد استفاده شود.

موقع خرید اواپراتور باید در نظر داشت، میزان هوادهی فن اواپراتور یا سی اف ام (CFM) فن اواپراتور است. طراحی آن به گونه ای است که چندین صفحه در کنار هم قرار می گیرند.

نهایتا در اواپراتور این مبرد با گرفتن گرمای سیال ، آن را سرد کرده و خودش دوباره به گاز تبدیل می شود.

این فشار بر حسب نوع گاز متفاوت می باشد. ظرفیت کمپرسور و در نتیجه ظرفیت سرمایش چیلر بر حسب کیلووات ورودی (KW)، اسب بخار ورودی (HP) و یا دبی حجمی (m3/hr) سنجیده میشود.

اگر ورودی کمتر از میزان لزوم باشد ، سیال به درستی گرم نمی شود. سپس گاز سرد شده با چرخش داخل لوله های رادیاتور اواپراتور سرمای خود را به پره های رادیاتور داده و این هوای سرد توسط یک فن به کابین فرستاده می شود.

سپس با کاهش دمای بیشتر رطوبت موجود را کاهش میدهد. فن اواپراتور سردخانهها چه بالای صفر و چه زیر صفر و چه تونل انجماد، بیشتر مواقع از مدل مکنده آکسیال است.

اوپراتور پلیت یکی از مدل های اواپراتور چیلر است و در حال حاضر در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی و لبنیاتی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

تفاوت مدل زیر صفری برخورداری از هیتر (المنت ذوب برفک) است که در فریزر های ایستاده نصب و استفاده می شود.

به عنوان تبخیر کننده سیال درون لوله ها جذب حرارت سیال از اطراف کویل که باعث کاهش دمای سیال می شود و عملیات سرما سازی اتفاق می افتد.

همزمان گاز مبرد در داخل تیوبها جریان می یابد این گرما از طریق دیواره تیوبها به گاز منتقل می شود. ᠎Th is ᠎post has been done wi th GSA Con᠎tent Genera to​r DE​MO.

تیوب باندل : مجموعه لوله ها یا تیوب های داخل هستند که گاز در آنها جریان می یابد. گازهای مبرد نیز به تیوب های مبدل وارد می شوند.

اگر دستگاه مینی چیلر را بهعنوان یک سیستم سرمایش ساختمانی مورد استفاده قرار دهید در اینصورت آب با پمپ به به درون هواسازها و یا فنکویلهای درون ساختمان وارد میشود و در آنجا این آب خنک میشود.

صنایع برودتی وحید افتخار دارد با بیش از سی سال تجربه خدمت در عرصه صنعت سرمایش با تکیه بر نوآوری و روزنگری پدیده های برتر صنعتی،افق های توسعه را در مفهوم کلان آن دیده و در راستای آن برنامه ریزی و جهت گیری نموده است.

برای محاسبه اواپراتور نرم افزارهای مختلفی وجود دارد که بر حسب نوع مبدل می توانید از آنها استفاده نمایید. این کارایی به دلیل افزایش سطحی است که تبادل گرمایی انجام می دهد.

ساختار مبدلهای حرارتی به گونهای است که روند تبادل حرارت را تسریع میکند. در مبدلهای صفحه ای نیز ،صفحات و واشرها تعویض می شوند.

و دیگر اجزای دیگر نظیر فین ، تای رود ، واشرها ، پیچ ها ، پایه ، قلاب و …

در ضمن این بافل ها ، نگهدارنده تیوبها و حفظ کننده فاصله آنها نیز می باشند. البته اندازه آن نیز بسیار کوچک خواهد شد.

اواپراتور جزو قطعات اصلی سیکل تبرید و سردخانه است و کارکرد آن برعکس کندانسور است. اواپراتور سردخانه زیر صفر چیست ؟

یعنی بخاطر وجود فین پلیتهای زیاد شاید مجبور باشیم کل اواپراتور را تعویض نماییم. وجود این صفحه باعث افزایش نرخ انتقال حرارت میشود.

برند های مختلفی در این زمینه در بازار وجود دارند. کندانسور در چیلرهای تراکمی هوا خنک به اختلاف دمای میانگین آن بستگی دارد.

برای نگهداری گوشت و سبزیجات منجمد کاربرد دارد. برای ظرفیتهای تناژ برابر، یک چیلر جذبی نسبت به یک چیلر تراکمی نیاز به برج خنک کن (cooling tower) بسیار بزرگتری دارد.

از اواپراتورها برای تبخیر انواع سیالات ، تغلیظ مواد شیمیایی و بهویژه صنایع تهویه مطبوع استفاده فراوانی می شود. در چیلرهای تراکمی صنعتی یکی از مهمترین ارکان آن کنترل فشار کندانسور می باشد.

پس از انتخاب نوع اواپراتور ، محاسبات سطح حرارت انجام شده و متریال مصرفی آن بدست می آید. آب خنک شده پس از خروج از اواپراتور پوسته و لوله ،برای مصارف زیادی کاربرد دارد.

یک کمپرسور هرمتیک ممکن است پیستونی – اسکرو – اسکرال – تیغه ای (توربینی ) باشد. پرتاب باد مستقیم است.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.