مکمل خرفه و تاثیر آن بر کبد چرب

[ad_1]

ایسنا/ اصفهان نتایج این مطالعه نشان می دهد که ورزش همراه با مکمل خرفه می تواند ترکیب بدن، ورزش و آنزیم های کبدی را در زنان چاق مبتلا به کبد چرب غیر الکلی بهبود بخشد.

در قرن بیست و یکم، چاقی به یک مشکل عمده سلامت در سراسر جهان تبدیل شده است. چاقی خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، انواع سرطان ها، بیماری های کبد و کیسه صفرا را افزایش می دهد.

کبد چرب یکی از شایع ترین بیماری های مزمن کبدی در سراسر جهان است که در اثر تجمع چربی در کبد ایجاد می شود و اخیراً در جامعه ما افزایش یافته است. چندین روش مبتنی بر شواهد برای تشخیص بیماری کبد چرب وجود دارد، از جمله تصویربرداری، بیوپسی، پارامترهای بیوشیمیایی و آنتروپومتریک و آزمایش خون.

افراد مبتلا به کبد چرب به دلیل خستگی زمان بیشتری را به صورت غیر فعال سپری می کنند و فعالیت بدنی کمتری نسبت به افراد سالم دارند. آنها همچنین ورزش قلبی عروقی و قدرت عضلانی محدودی دارند و باید برای بهبودی به ورزش تشویق شوند.

مطالعات نشان داده اند که ورزش های هوازی و مقاومت در برابر فرم فعال آن می تواند باعث کاهش چربی در قسمت های بدن، معده و کبد و بهبود عملکرد کبد شود.

به گزارش ایسنا، در پژوهشی که توسط نرگس علی نیا، علیرضا علمیه و محمدرضا فدایی چفی انجام شد، تاثیر ورزش همراه با خرفه بر شاخص های بدنی و شاخص توده بدنی زنان چاق مبتلا به چاقی و کبد چرب غیر الکلی مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه تجربی، 40 زن چاق مبتلا به بیماری کبدی غیر الکلی به چهار گروه خرفه + ورزش (10 نفر)، گروه دارونما (10 نفر)، گروه ورزش (10 نفر) و خرفه (n) تقسیم شدند. = 10). . ورزش 3 بار در هفته به مدت 12 هفته انجام شد و دوز مصرفی خرفه 500 میلی گرم در روز به مدت 12 هفته بود که ساختار بدنی، ورزش و آنزیم های کبدی در ابتدا و بعد از مداخله و آزمون کوواریانس بررسی شد.

نتایج یک مطالعه اخیر نشان داد که 12 هفته ورزش همراه با مکمل خرفه تأثیر معنی داری بر شاخص های آنتروپومتریک (محتوای چربی، نسبت لگن به باسن و وزن بدن) زنان چاق دارای چربی غیر الکلی دارد. کبد.

به طور کلی، نتایج نشان داد که تمرینات مقاوم در برابر هوازی همراه با مکمل‌های خرفه می‌تواند قسمت‌های انتخابی بدن (وزن بدن، جزء چربی و باسن تا لگن)، برخی نقاط بدن (حداکثر مصرف اکسیژن و قدرت عضلانی) و آنزیم‌های کبدی را بهبود بخشد. بنابراین با توجه به تنوع مواد تشکیل دهنده و اثرات مثبت مکمل خرفه (کاهش چربی خون، بهبود عملکرد کبد و آنتی اکسیدان ها) و همچنین ورزش ترکیبی می تواند به عنوان درمان های مکمل برای سایر بیماری های بالینی مرتبط با بیماری کبد چرب (چربی) استفاده شود. مشخصات) بیماران کبد چرب.

این پژوهش در شماره اول بیست و چهارمین ماهنامه فیض دانشکده پزشکی دانشگاه کاشان منتشر شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.