وضعیت اخیر “سرخک” ایران / واکسیناسیون اورژانسی مقدماتی

[ad_1]

رئیس سازمان واکسیناسیون وزارت بهداشت در تشریح وضعیت اخیر اپیدمی سرخک در کشور گفت: از خانواده‌ها می‌خواهیم اگر فرزند زیر 5 سال دارند و واکسن دریافت نکرده‌اند سریعاً فرزندان خود را واکسینه کنند.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، محسن زهرایی وی با درک اینکه سرخک را نمی توان محدود کرد، گفت: این بیماری بسیار مسری است و به راحتی به انسان به ویژه قشر آسیب پذیر منتقل می شود. از اول امسال یعنی از ابتدای دی ماه سال 1400 تاکنون 98 بیمار مبتلا به سرخک یافتیم که 28 نفر ایرانی، 66 نفر افغانی و چهار نفر پاکستانی هستند. این تعداد بیمار با بررسی بیش از 3000 مورد مشکوک در سراسر کشور شناسایی شد. این افراد از استان های مختلف کشور انتخاب شدند بسیاری از استان ها یک یا چند مورد داشته اند.

سرمایه گذاری؛ بسیاری از بیماران سرخک در کشور

وی گفت: این آمار بالا عمدتا در رده زیر 10 سال به ویژه افراد زیر 5 سال است. چه کسی دیگر واکسن را دریافت نکرده است؟

سرخک از مهاجران به مدت 20 سال

وی همچنین گفت: در بین افراد خارج از کشور حتی بالای 20 سال نیز موارد ابتلا داریم و به ویژه این افراد سابقه واکسن سرخک نداشته اند. خوشبختانه در زمان ذکر شده (از ابتدای سال جاری تاکنون) هیچ مورد سرخک منجر به فوت نداشته ایم.

تهیه واکسن فوری برای مهاجران

اولین چیز با تازه واردان

وی در خصوص برنامه تکمیلی واکسن سرخک در کشور گفت: در نظر داریم واکسن جامعی را برای مهاجران خارج از کشور تهیه کنیم که باید نسبت به جمعیت هدف و مکان آنها ساماندهی و اطلاع رسانی شود تا این برنامه با شروع برنامه آغاز شود. واکسن مورد نیاز این افراد تازه وارد شده اند.

رئیس اداره پیشگیری از واکسیناسیون بهداشت ادامه داد: ماه آینده که شرایط بهتر شود برنامه توسعه می یابد و احتمالاً در تمام نقاط مرز جنوب شرق کشور را واکسینه خواهیم کرد تا رکورد بهبود یابد. در این برنامه اگر فردی در بدو ورود به کشورمان مدرک معتبری برای سابقه واکسیناسیون خود نداشته باشد، باید واکسن سرخک را تهیه کند.

لزوم واکسیناسیون کودکان در برابر سرخک در 12 و 18 ماهگی

وی افزود: سرخک بیماری است که خانواده ها در صورت واکسینه کافی و دو بار واکسینه شدن در بازه زمانی 12 و 18 ماهه، نگران آن نباشند. درست است که مواردی وجود دارد که درصد کمی از افرادی که قبلا واکسینه شده اند در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری در افراد مبتلا به سرخک بسیار در معرض ابتلا قرار دارند، اما این اتفاق نادر است و اگر این اتفاق بیفتد آسان تر خواهد بود. به طور کلی افرادی که دو بار واکسینه شده اند نباید نگران ابتلا به سرخک باشند.

رئیس اداره ایمن‌سازی بهداشت در ادامه گفت: از این رو از خانواده‌ها می‌خواهیم اگر فرزند زیر 5 سال دارند که می‌دانند واکسن نزده‌اند، فرزندان خود را واکسینه کنند.

زهرایی تاکید کرد: مشکل کنونی افغانستان بر اساس اسناد سازمان های بین المللی صحی، ناتوانی و کمبود بودجه است. بسیاری از کارکنان صحی در این کشورها که پرداخت‌های آنها توسط سازمان‌های بین‌المللی انجام می‌شود و این سازمان‌ها در نتیجه پیوستن به رژیم جدید طالبان، حقوق خود را کاهش داده‌اند که در نتیجه کارگرانی که شغل خود را ترک کرده‌اند و بسیاری از متخصصان پزشکی، حقوق خود را کاهش داده‌اند. موسسات در این کشور کشور با کمبود نیروی انسانی مواجه است که دسترسی به واکسن و سایر خدمات پزشکی را دشوار کرده است. سوءتغذیه و سوء تغذیه یکی دیگر از معضلات این کشور است که باعث می شود بیماری هایی مانند سرخک حتی در اشکال شدید شیوع بیشتری پیدا کند. بنابراین کمبود واکسیناسیون مشکل عمده ای در این کشورها نیست و در اجرای آن مشکلات برنامه ریزی وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به برنامه واکسن سرخک پاکستان گفت: بر اساس اطلاعات منتشر شده، قرار بود در آبان ماه سال گذشته یک برنامه بزرگ ملی در پاکستان برای واکسیناسیون تعداد زیادی از کودکان برگزار شود، اما به نظر می رسد این برنامه نمی تواند یک ژنرال کامل باشد. ” و ما هدف از توقف همه گیری سرخک را نمی بینیم. از سوی دیگر قرار بود در افغانستان تا پایان ماه مارس واکسیناسیون در 47 روستا انجام شود اما به نظر می رسد این عملیات موفقیت آمیز نبوده است. تا پایان ماه مبارک رمضان این روند دوباره آغاز می شود و امیدواریم کشورهای همسایه بتوانند به سرعت برنامه واکسن سرخک را برای جلوگیری از شیوع این بیماری گسترش دهند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.