پوشش گیاهی طبیعی تهران دیگر در پایتخت نمی تواند دوام بیاورد

[ad_1]

مدیرکل امور محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به ارقام مناسب برای شهر تهران گفت: برخی از گیاهانی که در گذشته بومی تهران محسوب می شدند به هر دلیلی در این شهر زندگی نمی کنند. ”

شینا انصاری در گفت وگو با ایسنا وی در خصوص تنوع پوشش گیاهی تهران گفت: با توجه به اقلیم پایتخت از جمله بارندگی کم، شروع دمای فصل بهار در سال های اخیر و کمبود منابع آبی برای فضای سبز، بهتر است از عبارت “به جای گونه های گیاهی بومی”. سازگار با گونه های بومی باید استفاده شود زیرا برخی از درختانی که چند دهه پیش در تهران کاشته شده و رشد خوبی داشتند و بومی محسوب می شدند، اکنون پژمرده شده اند، آسیب دیده اند و به دلیل شرایط جوی فعلی بیمار هستند.شرایط تهران.

وی افزود: پارک‌های تهران و سازمان فضای سبز در سال‌های اخیر با توجه به چالش‌های مطرح شده در درختکاری و درختکاری تهران به مواردی مانند سایه‌زنی، گل‌دهی، مقاومت در برابر آب، حشرات و بیماری‌ها توجه کرده‌اند. از دیگر درختان با این خصوصیات می توان به چنار، گنجشک زبان، سرو، افرا، گزنه، برگ بو، افرای چنار، اقاقیا پیوندی، ابریشم ایرانی، زیتون تلخ، یاس بنفش، گل ختمی و غیره اشاره کرد.

انصاری در پاسخ به این سوال که آیا گونه های گیاهی بومی در تهران کشت می شود، گفت: بیشتر گیاهان تهران مربوط به گیاهان بومی نیستند. درختان و درختچه های قدیمی کاشته شده در تهران شامل درختان سوزنی برگ و گونه هایی مانند ماگنولیا، گل یخ، برگ بو، انار، شاه ماهی و نخل پنجه ای، اکالیپتوس است. منشأ اکثر این گیاهان ایران نیست، اما به دلیل سال‌ها کاشت و سازگاری با اقلیم در بسیاری از مناطق شهری و همچنین در حومه تهران، به عنوان بخشی از مزارع سبز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مدیرکل امور محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران توسعه داد: از سال های گذشته ارقامی مانند چنار، توت، سنجد، اقاقیا، کاج و سرو و … در تهران کاشته می شد که اکنون برخی از آنها به دلیل گرما و خشکسالی است. . تهران اصلا استقبال نمی کنند. پایتخت سابقاً به نام چنارستان شناخته می شد، اما این درخت به دلیل ناهماهنگی آب و هوای فعلی تهران، پیشنهاد کاشت کمی دارد. درخت توت نیز به دلایل مختلف از جمله نیاز به هرس و بستر مناسب برای انتشار مگس های سفید (به ویژه در سال های گذشته) در حال حاضر برای کاشت توصیه نمی شود. درخت سنجد یکی از گونه های بومی تهران بود که میل خوبی به پرورش آن داشت، اما به دلیل ویروسی که برگ سنجد را می خورد و حشرات را کنترل می کند، اکنون سنجد کمی کاشته می شود.

وی افزود: اختلاف دمای شمال و جنوب تهران عاملی است که در انتخاب گونه های گیاهی تاثیرگذار است. به عنوان مثال زیتون تلخ در جنوب تهران به خوبی تحمل می شود اما شمال تهران در ارتفاع 1600 متری به دلیل یخبندان.

انصاری با بیان اینکه در هنگام کاشت درخت کاج در تهران چه باید کرد و چه کرد، گفت: درخت کاج گونه ای همیشه سبز است اما بومی تهران نیست، میوه ندارد، چوب آن کند رشد می کند، کار نمی کند. خوب. در مصارف صنعتی و غیر صنعتی به دلیل سمی بودن برگ های سوزنی برگ درخت کاج لانه ضعیفی توسط پرندگان ندارد، گیاهان زیر چتر آن رشد نمی کنند، تولید اکسیژن برگ های سوزنی برگ کاج در مقایسه با چنار بسیار کم است. ، سرو، بلوط و سنجد.

وی گفت: درخت کاج در برابر مسمومیت و باران اسیدی آسیب پذیر است. به دلایل مختلف، حشرات و زباله ها در اطراف درخت کاج جمع می شوند. با توجه به برگ های سوزنی، سطح کمی را می پوشاند و هوا را تصفیه می کند و ظرفیت تولید اکسیژن کم است. درخت کاج در خاک اطراف و زیر درخت اسید تولید می کند و از رشد سایر گونه های گیاهی جلوگیری می کند.

انصاری افرود: در سال‌های اخیر آتش‌سوزی در پارک‌های جنگلی اغلب به کاج تبدیل شده و به دلیل گرمای شدید برگ‌های سوزنی خشک شده (صمغ و رزین)، علاوه بر این، پرندگان تمایلی به لانه‌سازی در شاخه‌های این درخت ندارند. .

وی در مورد اثرات منفی کشت گونه های غیربومی در این منطقه گفت: بیماری یا حساسیت مفرط که امروزه دامنگیر بسیاری از خانواده ها شده است، در واقع پاسخی اصلاح شده به یک آلرژن برای مدیریت «سیستم ایمنی» است. نمونه ای از آلرژن در منطقه گرده گیاهانی است که بومی آن منطقه نیستند. سیستم ایمنی موضعی از این عارضه مصون نیست و می تواند باعث بیماری های جدی به خصوص در کودکان، نوجوانان و نوجوانان شود.

مدیرکل امور محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: وجود سنبل آبی که به راحتی به فروشندگان و خرده فروشان گل فروخته می شود نمونه خوبی از ورود این گونه گونه ها غیر بومی کشور است. اسطوخودوس از گونه های مهاجم و غیر بومی ایرانی است که به دلیل ظاهر زیبای خود به عنوان گیاه زینتی وارد کشور شده و همانطور که از نامش پیداست بدون خرید و فروش در سطح شهر به تالاب های کشور نیز نفوذ کرده است. به سرعت رشد می کند و آسیب جدی به قسمت های زیرین حوض و زندگی موجودات زنده وارد می کند. همچنین غرق شدن کشتی و رکود اقتصادی و فروپاشی صنعت گردشگری از مهمترین مشکلات کنونی این مهاجم است.

وی ادامه داد: در شرایطی که کشور با بحران آب مواجه است، ورود گیاهان مهاجم و پرمصرف مانند پالونیا نه تنها تنوع زیستی را تهدید می کند بلکه منابع آبی را نیز به خطر می اندازد، علاوه بر این گونه های گیاهی خاصی ممکن است توسط ناقلین انواع مختلف در معرض خطر انقراض قرار گیرند. بیماری ها.»

انصاری در پایان ضمن اشاره به گیاهان مناسب برای کشت در تهران گفت: کاشت محصولات متناسب با آب و هوای تهران مانند بید و اقاقیا و درختان میوه مانند سنجد، خرمالو، عناب و … با جذب پرندگان بومی و تزیین. منطقه شهری.با حضور این گونه های زیبا در محیط شهری منطقه ای مهاجرپذیر باشید. از طرفی با توجه به محدودیت چمن تهران (که نیاز به آبیاری مکرر دارد) و آب و هوای خشک تهران و خشکسالی اخیر، درختچه های مختلف با سطح زیر کشت بالا از بهترین ها در گیاهان آبزی مانند چمن هستند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.