چگونه می توان عدالت را در ملاء عام برقرار کرد؟

[ad_1]

رئیس حوزه علمیه حضرت ابوطالب(ع) در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه می توان عدالت را در جامعه اجرا کرد، گفت: عدالت از نظر پیامبر اکرم(ص) و امیرالمومنین(ع) است. هر چیزی را در جای خود قرار می‌دهد و قدرت مقابل را می‌شناسد و مقام آن‌ها را هم فرد و شایستگی آن‌ها را می‌شناسد و در جای خود قرار می‌دهد، «عاقلانه» است.

حجت الاسلام والمسلمین مجید سینایی – رئیس حوزه علمیه حضرت ابوطالب (ع) – در گفت وگو با ایسنا، در خصوص چگونگی اجرای عدالت در جامعه، گفت: در روایت پیامبر اکرم (ص) آمده است: آسمان و زمین در عدالت استوار است.

وی ادامه داد: قدرت اجرای عدالت «حکمت» است، عدالت به فرموده پیامبر اکرم(ص) و امیرالمومنین(ع) هر چیزی را در جای خود قرار می دهد. برای رسیدن به این مهم چه در سطح ملی و چه در سطح ملی، اگر هرکسی در جای خود باشد و به اندازه ای که لیاقتش را دارد از هدایایی بهره مند شود و یا به کیفر جرمی محکوم شود، این عدالت است.

این استاد اخلاق خاطرنشان کرد: هر چه سر جایش باشد این هم می شود عدالت. اما قدرت مراقبت از اشیاء و جایگاه آنها و نیز افراد و شایستگی های آنها و قرار دادن آنها در جای خود «حکمت» است.

حجت الاسلام سینایی یادآور شد: این حکمت است که خداوند رحمان و رحیم است و کل نظام جهانی در دست اوست و باید از آن اطاعت کرد و این درست است و اگر کسی از این کار امتناع کرد، انجام داد. بی عدالتی

وی افزود: اکنون این سوال مطرح می شود که چه کسی و از چه راه هایی می تواند عدالت را اجرا کند، در اینجا باید گفت که عقلی است که همه از نعمت عدالت بهره می برد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.