چیلر (Chiller) چیست؟

به درستی انجام شود، اما دستگاه های سرمایشی مناسبی انتخاب نشود، باعث می شود تا کل تاسیسات مکانیکی ساختمان تحت تاثیر قرار گرفته و در نهایت نتیجه دلخواه حاصل نشود.

فن کندانسور چیلر

داکت اسپلیت یا همان اسپلیت کانالی به عنوان رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع در کل جهان شناخته شده که همانند اسپلیت های دیواری دارای دو واحد داخلی و خارجی برای هواسازی و کندانسور می باشند که با استفاده از لوله های مسی بهم وصل شده اند که سرمایش مورد نیاز را با استفاده از گاز فریون و کمپرسور که از نوع اسکرول است، تامین و گرمایش آن با کمک کویل آبگرم ایجاد می شود.

چیلر و فن کویل چیست

برای مثال در نوع ۲ مداره وقتی به ۵۰ درصد (و یا کمتر) توان کل دستگاه نیاز باشد ، فقط یکی از کمپرسورها روشن بوده و ضمن کاهش استهلاک ، منجر به کاهش مصرف برق نیز می شود زیرا یکی از کمپرسورها خاموش می ماند.

به عنوان نمونه می توان به برخی از آنها اشاره کرد که در صورت نیاز به برودت بالا، ابتدا دو مدار از آن را روشن شده و سپس مدار های دیگر روشن می شوند. Th​is a᠎rt icle w as c reat᠎ed by GSA Conte᠎nt Gen erator D em ov ersi on!

چیلر های تراکمی به گونه ای هستند که نیروی محرکه در آنها توسط الکتریسیته تامین و گاز مورد نیاز توسط کمپرسور متراکم شده و سپس این گاز به کندانسور وارد و با کمک آب و هوای محیط، خنک شده و در نهایت به مایع مبدل می شود.

همراه با مینی چیلر، ترمینال یونیت هایی به اسم فن کویل نیز مورد استفاده قرار می گیرند که در بخش های مختلف ساختمان قرار داده می شوند.

طرز کار چیلر تراکمی هوا خنک در حالت ۲ مداره نسبت به حالت تک مداره تفاوتی ندارد و فقط مداربندی و لوله کشی آن به شکلی است که مثل این است که دو چیلر در یک دستگاه جاسازی شده است ولی مزایا و ویژگی های بسیار زیادی را سبب می شود که مهمترین آن همانطور که گفتیم کاهش میزان مصرف برق چیلر تراکمی هوا خنک (و نیز نوع آب خنک) است.

به این شکل که مثلاً از جریان آب در خط لوله استفاده شود. یونیت خارجی در محیط بیرون نظیر تراس یا پشت بام قرار داده شده و یونیت داخلی درون سقف کاذب واحد نصب میشود.

 Con᠎te᠎nt h᠎as been c​re᠎ated by GSA Content Generator᠎ D emoversi on !

این دستگاه دارای یک یونیت داخلی و یک کندانسور است و هوا را از طریق کانالهای ذکر شده، به اتاقها و سالنها توزیع میکند.

خرید چیلر فن کویل

به طور کلی عملیات سرمایش و گرمایش از طریق هواساز با مکش هوای داخلی انجام می گیرد. است. این فن، دستگاهی با قابلیت های گوناگون است که گاهی اوقات با مکش هوای موجود، درجه حرارت فضای محیط اطراف خود را تنظیم می کند.

قیمت فن کویل چیلر

از آن جایی که سیستم های چیلر و گرمایش مرکزی که فن کویل وظیفه انتقال برودت و حرارت آنها به ساختمان را دارند ، دارای قیمت بالایی هستند ، انتخاب نامناسب می تواند ، هزینه ی بیشتری به شما تحمیل کند.

فن دمنده چیلر

فن کویل هایی که عملکرد مناسبی در حین خنک سازی دارند دارای نشانه های مشخصی هستند که از جمله آن نشانه ها می توان به عدم ایجاد سر و صدا اشاره نمود.

چیلر فن دار

چیلرهای جذبی دو اثره دارای دو دسته هستند که شامل چیلر دو اثره با تغذیه بخار و چیلر دو اثره با شعله می باشند و ضریب عملکرد آنها یک است که نسل جدیدی از چیلرهای موجود در بازار بوده و پروسه کامل تری در مقایسه با چیلرهای تک اثره دارند.

در چیلرهای جذبی به جای استفاده از کمپرسوراز جذب کننده و مولد حرارتی استفاده می شود. عمومیترین خنککننده در چیلرهای جذبی سیستم برمید لیتیم (لیتیوم برماید) است.

مینی چیلر ها به صورت معمول، هوا خنک بوده و با خنک نمودن آب در اپراتور باعث داخل شدن آن به ساختمان می شوند.

ما سعی بر آن نمودیم که تا به اینجا به اکثر نکات مهم و جامع و همینطور اکثر سوالات و ابهامات شما را در زمینه چیلر، کم و بیش برطرف نماییم و حتماً بصورت جداگانه و جامع، به تک تک این دستگاه ها در بخش خودشان پرداخته ایم.

چیلر ها به صورت کلی به دو دسته مهم تقسیم می شوند که شامل موارد زیر می باشند. به همین خاطر باید در زمان خرید سیستم سرمایشی مناسب برای یک محیط اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید، چرا که مهم ترین بخش طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان، انتخاب درست و مناسب یک سیستم سرمایشی می باشد.

برای اجرای سیستم فن کویل، کافیست ۲ لوله آب رفت و برگشت به آن لوله کشی شود و بر خلاف سیستم های داکت اسپلیت و هواساز نیاز به کانال کشی ندارد، از این جهت هنگام اجرا، فضای کمتری را اشغال می کند و به این ترتیب مجریان سیستم های تاسیسات کار راحت تری را در پیش دارند، چرا که انتقال لوله کشی کردن در زیر سقف به مراتب ساده تر از کانال کشی کردن در زیر سقف است.

قیمت فن کندانسور چیلر

در ضمن این دستگاه به راحتی و بدون مشکل در هر منطقه و در فضایی باز نصب شده و کمترین میزان نگهداری نیاز دارد.

انواع چیلر تراکمی شامل هوایی و آبی می باشد که هر کدام عملکرد مخصوص به خود را دارد. البته باید در نظر داشت که قیمت اولیه مینی چیلر نسبت به اسپلیت بالاتر بوده و این فاکتور را هم باید در خرید یک سیستم تهویه مطبوع در نظر گرفت.

در مقایسه با کولر های گازی، نصب داکت اسپلیت تا ۵۰ درصد به کاهش مصرف برق کمک می کند و باعث ایجاد سرمایشی مطبوع در فضا می شوند.

با وجود گرمایش بسیار قوی که توسط کویل آب گرم از پکیچ یا موتورخانه ایجاد می شود، در فصل زمستان ۲۰تا ۳۰ درصد به کاهش مصرف گاز کمک می کنند.

در مقابل مینی چیلر به دلیل سرد کردن محیط به کمک سیال ثانویه که همان آب است، امکان نشتی را به حداقل میرساند.

به دلیل آنکه مینی چیلر در فضای باز نصب میشود؛ میبایست در تامین عایق و سایبانهای گوناگون اهتمام ورزید. تامین و تعویض انواع فن هواساز و کندانسور .

همچنین باید بدانید که فن کویل های انواع مختلفی دارند و لوله کشی فن کویل برای هرکدام از آن ها متفاوت خواهد بود که ما در ادامه به ذکر آن ها می پردازیم.

تمام کانال های داکت اسپلیت در سقف کاذب ساختمان قرار می گیرد و به شکل عمودی تا پشت بام امتداد نداشته و کلیه دریچه هایی که برای ورود هوای سرد و گرما تعبیه می شود، با توجه به CFM مورد نیاز، طراحی و همچنین با گیجی به نام داکتیلاتور اندازه گیری می شود.

چیلر فن کویل چیست

توجه داشته باشید که آب مورد نیاز با چرخش در فن کویل ها عمل خنک کردن ساختمان را انجام می دهند و حتی می توان گفت که مینی چیلرها به عنوان یک پمپ حرارتی در فصل زمستان آب گرم مورد نیاز را فراهم می کنند.

چیلر های خانگی در فصول خاصی مورد استفاده قرار می گیرند در صورتی که نوع صنعتی آن در طول تمام سال قابل استفاده است.

این امر علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد. وظیفه ای که کمپرسورها دارند این است که سبب فشرده سای مبردهای گازی می شود و در نهایت سبب افزایش فشار و دمای آن خواهد شد.

در شکل زیر نمونه هایی از چیلرهای مجهز به کمپرسورهای اسکرو بیتزر و هنبل نشان داده شده که در حال مونتاژ به صورت ۲ مداره در محل کارخانه شرکت ما هستند.

آن ها به یک پمپ درین برای خارج کردن آب کندانس مجهز شده اند. مینی چیلر ها هم به دلیل حجم کم و عدم نیاز به موتورخانه و تجهیزات اضافی، سیستم سرمایشی بهتر و مناسب تری برای محیط های کوچک تر محسوب می شوند.

فن المانی چیلر

از این رو باید برای انتخاب درست سیستم های سرمایشی ساختمان هم به جنبه فنی و تکنیکی سیستم توجه کرده و هم صرفه اقتصادی را در نظر گرفت تا با لحاظ کردن این دو جنبه بتوان نیاز های ساختمان را پاسخگو بوده و نتیجه مطلوب حاصل گردد.

چیلر موتورخانه

چیلر تراکمی چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟ چیلر صنعتی چه کاربردی دارد؟ سیستم های سرمایشی قابل عرضه در بازار که امروزه بیشتر از آنها استفاده می شود، بسیار کاربردی بوده و شامل موارد زیر می باشند.

فن کویل مینی چیلر

چیلرها هم مانند اسپیلت دو منظوره هستند؛ هم برای ایجاد سرمایش و هم گرمایش میتوان از آنها استفاده کرد. یک دیگ پکیج دو مدار گردش آب دارد.

یعنی اینکه همه فن کویل ها همزمان خاموش یا روشن نمی شوند و همگی با یک دما کار نمی کنند.

چیلر فن کویل دیواری

اکنون برای اینکه بدانیم میزان مصرف برق چیلر تراکمی هوا خنک چقدر است باید با روش های اندازه گیری مصرف برق و نیز تعرفه ها و همچنین فرمول های محاسبه آن آشنا شویم که این موضوع بسیار مفصل بوده و ما در یک مقاله جداگانه به طور کامل و با همه جزئیات به آن پرداخته ایم که می توانید آن را در مقاله محاسبه هزینه برق چیلر مطالعه کنید.

انجام این عملیات باعث می شود مصرف سوخت کاهش یافته و همچنین هوای تازه در یک محیط ایجاد و اکسیژن کافی تامین گردد.

یکی از منابع بسیار مناسب برای تامین گرمای ژنراتور چیلرهای جذبی، خورشید است. آب خنک شده نیز گرمای خود را به مبرد خواهد داد و محیط را با دمایی حدود 6 درجه سانتی­گراد (42.6 درجه فارنهایت) ترک می­کند.

نوع خانگی آن نیز وجود دارد که در مقایسه با چیلرهای بزرگ، کارآیی و تفاوت های خود را دارد. توجه داشته باشید که قبل از نصب داکت اسپیت باید مواردی چون منبع تولید آب گرم، موتور خانه و گاز در ساختمان لحاظ شده باشد تا بتوان کار نصب این سیستم را انجام داد.

چیلر را نزدیک به محل کار و موتور خانه نصب می کنند که این امر تا حدود زیادی بستگی به نوع کارآیی آن دارد.

به نوعی می توان با اتصال هر دمپر به یک ترموستات و از طریق فرمان صادره از ترموستات، موتور الکتریکی روی دمپر مسیر هوا را برحسب نیاز، باز و یا بسته نمود.

چیلر فن کویل سقفی

گروه ماخ طراح و تولید کننده انواع چیلرهای هوا خنک و آب خنک ، مینی چیلر ، دستگاه هواساز ، زنت ، اکونوپک ، برج خنک کننده ، ایرواشر و غیره مطابق با استانداردهای روز و متناسب با نیازهای هر مشتری به طور اختصاصی است.

شما می توانید این محصول را به صورت نو و یا دست دوم از این مرکز خریداری کنید. فن های کوچک خنک کننده یا محصول حرفه ای تر مانند چیلر اکواریوم برای کاهش دمای اب توسط برندهای معتبر و شناخته شده اکواریومی تولید شده اند و می توانید نسبت به نوع آکواریوم و دمای محیط و اهمیت کاهش دمای اب اکواریوم نسبت به خرید یکی از این محصولات خنک کننده اقدام نمایید.

با توجه به تنوع طرح و مدل فن کویلها، میتوانید گسترهی وسیعی از محصولات برندهایی از جمله ال جی، ساراول، میدیا، گرین، جی پلاس، آکس، تهویه، آرن و سرما آفرین را در وبسایت تاسیسات مشاهده و مقایسه کنید.

از جمله اینکه هر فن کویل متصل به چیلر را می توان جداگانه خاموش و روشن کرد و دمای آن را جداگانه تنظیم نمود و در نتیجه سرمایش هر بخش را تحت کنترل درآورد.

مینی چیلر با سرد کردن آب و پمپاژ آن به فن کویل های مستقر در هر اتاق ، عمل سرمایش هوا را به مطلوب ترین شکل ممکن انجام می دهد.

برای هر یک از ردیف ها شیر اطمینان و شیر یک طرفه در نظر گرفته شد تا از برگشت جریان پرهیز و ایمنی صفحات در زمان افزایش فشار غیرمجاز حفظ شود.

با ۲ مداره ساختن، قیمت چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک حدودا ۵ تا ۱۰ درصد (نسبت به تک مدار) بیشتر می شود ولی از هر لحاظ که حساب کنیم مزایای بسیاری در سیستم به وجود آورده و پیشنهاد می شود که چیلرها حتما به شکل ۲ یا ۴ مدار طراحی و ساخته شوند.

به همین خاطر توصیه می کنیم برای اینکه بتوانید انتخاب درستی را انجام دهید پارامتر های مختلفی را در نظر بگیرید.

خاموش/روشن، دور کم، متوسط و زیاد چهار حالت کلید سلکتوری برای تنظیم فن کویل است؛ در واقع این کلید وظیفه تنظیم کردن فن کویل را به عهده دارد.

برای ظرفیت تبرید متوسط(تا 200 تن)، چیلر تراکمی نیمه باز مناسب است. چیلرهای هوا خنک برای نصب و راه اندازی های کوچک یا متوسط ترجیح داده می شوند، اما اخیرا بهبود کیفیت ساختار آنها امکان پذیر است، در نوع مدولار، برای نصب و راه اندازی های بزرگ نیز.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد فن کندانسور چیلر لطفا از صفحه ما بخواهید.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.