چین: هدف ما کمک به روسیه برای دوری از تحریم ها نیست

[ad_1]

سخنگوی ارشد چین امروز (شنبه)، یک روز پس از هشدار اتحادیه اروپا به چین در مورد کمک به روسیه برای جلوگیری از تحریم ها، گفت که پکن عمداً در تلاش برای کمک به روسیه برای جلوگیری از تحریم ها نیست.

به گزارش رویترز، وانگ لوتونگ، مدیر روابط خارجی اروپا در وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت: چین از طریق تجارت عادی با روسیه از اقتصاد جهانی حمایت می کند.

او گفت که چین در بحران اوکراین دخیل نبوده و بخشی از این بحث نیست. ما معتقدیم که تجارت عادی ما با سایر کشورها نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

اظهارات وانگ یک روز پس از نشست رسمی اتحادیه اروپا و چین بیان شد که شامل دیدگاه اتحادیه اروپا در مورد تحریم‌های روسیه و تضمین چین مبنی بر اینکه خواهان صلح برای اوکراین است، اما “به روش خود” بود.

پکن که روابط نزدیکی با مسکو دارد، از انتقاد از اقدامات روسیه در اوکراین خودداری کرده و آن را “حمله” خوانده و بارها از تحریم های غرب انتقاد کرده و آنها را “غیرقانونی و افراطی” خوانده است.

وانگ علیه تحریم‌ها صحبت کرد و گفت که آنها می‌ترسند این تحریم‌ها بر کشورهای دیگر جهان تأثیر بگذارد و به جنگ‌های مالی، جنگ تجاری و جنگ مالی منجر شود. وی همچنین این مجازات ها را تهدیدی برای زنجیره های تامین، زنجیره های صنعتی، جهانی شدن و حتی کنترل اقتصادی عنوان کرد.

وانگ همچنین گفت که هیچ پیشرفتی در توافق سرمایه گذاری که بین دو طرف تعلیق شده بود، حاصل نشده است.

اتحادیه اروپا و چین در اواخر سال 2020 قرارداد سرمایه گذاری امضا کردند، اما پس از اعمال تحریم های اتحادیه اروپا علیه مقامات چینی به دلیل نقض حقوق بشر در منطقه سین کیانگ، این توافق به حالت تعلیق درآمد. از سوی دیگر، پکن افراد و سازمان‌های اتحادیه اروپا را در فهرست جدیدی قرار داد.

وانگ گفت: اکنون توپ در زمین بروکسل است. من فکر می کنم مردم اروپا باید با افزایش مجازات ها شروع کنند و سپس به دنبال راه هایی برای افزایش اقدامات تلافی جویانه باشند، که همان چیزی است.

اگرچه روابط بین چین و اتحادیه اروپا تیره است، وانگ از همین موضوع بین دو شریک اصلی اقتصادی صحبت کرد و خاطرنشان کرد که همکاری در زمینه تغییرات آب و هوایی عمیق تر خواهد شد.

او همچنین موضوع اوکراین و ایران را نه به عنوان نقطه اختلاف، بلکه به عنوان نقطه همکاری در نظر گرفت.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.